21 października

Ni una menos

Po czarnym poniedziałku przyszedł czas na czarną środę.Wczoraj w czerni pogrążyła się Argentyna. Dziesiątki tysięcy kobiet odeszły od pracy i wyszły na ulice całego kraju, protestując przeciwko przemocy na tle płci. która jest ogromnym problemem od lat trawiącym społeczeństwo.
Dlaczego czerń? Organizatorki mówią, ze wzorują się na Polkach. Protestują po ostatnich doniesieniach o brutalnym zabójstwie 16-letniej Lucii Perez.

Co dokładnie się wydarzyło, możecie przeczytać m. in. w artykułach WPROST, TVN24 czy Gazety.

W hiszpańskim El País można przeczytać o tym jak Argentyna mobilizuje się przeciwko 200 przypadkom zabójstwtego typu rocznie.

„W Argentynie to absurd: nigdy wcześniej nie była tak bardzo widoczna walka przeciw przemocy na tle płci, jednakże nic nie zdaje się pomagać w chociażby zmniejszeniu liczby zabitych. Na dodatek niewiele ponad rok temu miała miejsce największa mobilizacja narodu po zabójstwie 14-letniej, ciężarnej Chiary Paez, a od tej pory zmieniło się niewiele. Tylko w samym październiku naliczono 20 zgonów kobiet spowodowanych przemocą na tle płci, średnio co 23 godziny. Według statystyk średnia w tym roku to zabójstwo co 30 godzin.”„Wszyscy patrzą na rząd, by dowiedzieć się w jaki sposób ma zamiar rozwiązać ten problem. Prezydent, Mauricio Macri, okazał swoje poparcie protestującym i wiarę, że zacznie działać plan, który uruchomił, choć ten na razie nie przynosi rezultatów. Klucz tkwi w wychowaniu. Dzięki wychowaniu i edukacji masz możliwość zrozumienia, że każdy rodzaj przemocy jest tym, co powinniśmy usunąć, zwłaszcza przemoc na tle płci, która dziś nas atakuje” – zapewnił.

El Mundo przytacza słowa matki ofiary „Żeby nie było więcej Lucii, ani rodzin zniszczonych tak, jak nasza. Dla tych wszystkich Lucii także chcemy sprawiedliwości” – powiedziała podczas manifestacji na Mar del Plata, gdzie tysiące protestujących trzymało w rękach zdjęcia jej córki z napisem SPRAWIEDLIWOŚĆ.


Hasłem przewodnim protestów jest „Ni una menos” (hiszp. Ani jednej mniej).
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się nasz post, pozostaw po sobie jakiś ślad w postaci komentarza, będzie nam bardzo miło :) Pozdrawiamy i zapraszamy Cię do nas ponownie!

PAMPA - smak Argentyny w centrum Wrocławia

  Mamy pełno pomysłów, raczej jesteśmy spontaniczni i bardzo staramy się, aby w naszym życiu nie zadomowiła się nuda. Czasami trudno za nami...