13 grudnia

Maduro zamyka granicę z Kolumbią na 72 godziny


Prezydent Wenezueli, Nicolás Maduro, ogłosił w ten poniedziałek, że przez najbliższe 72 godziny granica z Kolumbią będzie zamknięta. 


Prezydent twierdzi, że podjęte środki służą obronie wenezuelskiej ekonomii.

Nicolás Maduro, prezydent Wenezueli
Maduro zalecił w niedzielę wyłączenie z obrotu banknotów o wartości 100 Boliwarów, aby stawić czoło "mafiom pochodzącym z Kolumbii”.


Decyzję podejmuje się „z myślą o przeciwdziałaniu atakom przestępczym wobec naszej waluty i w celu zagwarantowania jak największej efektywności podjętych ostatnio przez prezydenta Nicolása Maduro Morosa nadzwyczajnych środków", ogłosiła w specjalnym komunikacie wenezuelska kancelaria. 


Rząd zapewnia, że na granicy istnieje grupa przemytników pieniędzy, którzy mają na celu spekulacje i pranie brudnych pieniędzy; ogłosił również, że władze skonfiskowały w ostatnich godzinach 64 miliony Boliwarów.

Maduro powiedział w publicznej telewizji, że zamknięcie granic sprawi, że nikt nie będzie mógł ponownie wprowadzić do obiegu wenezuelskiej waluty, aż straci ona na wartości.

Maduro dodał, że „od dwóch lat w sposób powszechny i masowy w Kolumbii zachodzi zjawisko wywożenia wenezuelskiej waluty poprzez Cúcutę i Maicao, gdzie znajduje się stałe centrum ataku na monetę wenezuelską, system wymiany walut, a także miejsce wywozu banknotów”.

Banknot 100 Boliwarów jest jak dotąd najwyższym nominałem w Wenezueli dopóki nie wejdzie w obieg nowy banknot.
Wenezuela mierzy się z wysoką inflacją. Banknot 100 Boliwarów, mimo że o największym nominale, ma bardzo niską wartość rzeczywistą.100 Boliwarów

Środki podjęte przez Maduro są ostro krytykowane przez polityków i ekonomistów, ponieważ uważa się, że nie rozwiążą one problemu braku gotówki ani nie załagodzą utraty siły nabywczej przeciętnego Wenezuelczyka czy deficytu podstawowych produktów.

W sierpniu 2015 roku Maduro uchwalił zamknięcie granic z Kolumbią w celu zwalczenia przemytnictwa. W sierpniu 2016 roku ustanowiono otwarcie przejścia granicznego.

________
Źródło tekstu: http://cnnespanol.cnn.com/2016/12/12/maduro-cierra-la-frontera-con-colombia-por-72-horas/#0
Źródła zdjęć: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e4/Madurocarabobo11372107284111.jpg 
https://robertsworldmoney.com/images/smallvenezuela100bolivianosp93c-2009.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się nasz post, pozostaw po sobie jakiś ślad w postaci komentarza, będzie nam bardzo miło :) Pozdrawiamy i zapraszamy Cię do nas ponownie!

PAMPA - smak Argentyny w centrum Wrocławia

  Mamy pełno pomysłów, raczej jesteśmy spontaniczni i bardzo staramy się, aby w naszym życiu nie zadomowiła się nuda. Czasami trudno za nami...