14 marca

35 dziewczyn zginęło w pożarze ośrodka dla nieletnich w Gwatemali


Co najmniej 35 dziewczynek zginęło w środę nad ranem w pożarze, który wybuchł w ośrodku dla nieletnich położonym na południowy-wschód od stolicy Gwatemali. 


Około dwadzieścia ocalałych jest w stanie ciężkim. Według strażaków do zdarzenia doszło we wtorek w nocy lub w środę nad ranem w ośrodku Hogar Seguro Virgen de la Asunción położonym w gminie San José Pinula, po tym jak dzień wcześniej uciekło z niego około 60 przebywających tam osób. Służby ratownicze przetransportowały do okolicznych szpitali około trzydziestu rannych.

Hogar Seguro Virgen de la Asunción, zarządzany przez Opiekę Społeczną, zamieszkuje ponad 600 dzieci i młodocianych ofiar przemocy rodzinnej, dzieci zabranych z ulicy, młodzieży z problemami uzależnień lub wykorzystywanych seksualnie. Tragedia wydarzyła się, ponieważ same mieszkanki powiadomiły swoje rodziny o planowanym na wtorkowy wieczór proteście przeciw nadużyciom w ośrodku, podczas którego niektórym z dziewczyn udało się uciec.

Kiedy wydawało się, że sytuacja się uspokoiła, tego ranka grupa mieszkańców podpaliła materace w swoich pokojach. 


Ogień wymknął się spod kontroli

Według rodzin przebywających tam dzieci i nastolatków, nadużycia ze strony pracowników dotyczyły znęcania się słownego, fizycznego i psychoczniego aż do przemocy seksualnej ze strony strażników włącznie. Obostrzenia dotyczące odwiedzin przez rodziny, a także fatalna jakość jedzenia także przyczyniły się do niezadowolenia.

Około południa w okolicy ośrodka niezbędna była obecność policji w obawie, że członkowie rodzin mogliby spróbować wtargnąć do środka, by dowiedzieć się o stanie swoich bliskich. Jedna ze zdesperowanych matek skarżyła się na brak informacji. „Mamy prawo wiedzieć, co przydarzyło się naszym dzieciom”, powtarzała. Przez szczelny kordon policji można było zobaczyć jak niektóre z dziewczyn, z twarzami zasłoniętymi ręcznikiem, były odprowadzane do więziennych samochodów, by zostać przewiezione do innych ośrodków, lecz żaden z pracowników nie powiedział dokąd.


źródło: http://internacional.elpais.com/internacional/2017/03/08/america/1488992167_472533.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się nasz post, pozostaw po sobie jakiś ślad w postaci komentarza, będzie nam bardzo miło :) Pozdrawiamy i zapraszamy Cię do nas ponownie!

PAMPA - smak Argentyny w centrum Wrocławia

  Mamy pełno pomysłów, raczej jesteśmy spontaniczni i bardzo staramy się, aby w naszym życiu nie zadomowiła się nuda. Czasami trudno za nami...