20 lipca

50+ ciekawostek o Ameryce Łacińskiej

Kawa, banany i dżungla to zapewne pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą nam do głowy, kiedy pomyślimy o Ameryce Łacińskiej. A przecież regiony te obfitują w różnorodności, które koniecznie musicie poznać! Prezentujemy Wam zatem ponad 50 ciekawostek o różnych krajach Ameryki Łacińskiej.Miłego czytania!Pustynia solna w Boliwii
1. Salto del Ángel (Wenezuela)


Wodospad Salto del Angel w Wenezueli
Wenezuelski Salto del Ángel jest najdłuższym wodospadem na świecie. Mierzy 978 metrów i znajduje się w Macizo de Guayana w stanie Bolívar. Rzeka, z której wypływa Salto del Ángel nazywa się Churún. Wodospad zawdzięcza swą nazwę amerykańskiemu pilotowi Jamesowi Ángelowi, który zaobserwował go jako pierwszy w roku 1937 przelatując nad tymże rejonem. Rodzima nazwa wodospadu to Churún Merú.
2. Szmaragd (Kolumbia)


Z kolumbijskich złóż podziemnych pochodzi 95% światowej produkcji szmaragdów.

Szmaragdy w Kolumbii
3. Aleja 9 lipca (Argentyna)Aleja 7 lipca w Argentynie ciekawostka o Ameryce Łacińskiej

Aleja 9 lipca znajdująca się w samym centrum stolicy Argentyny, Bueno Aires, to najszersza aleja na świecie.


4. Założenie Miasta MeksykMiasto Meksyk zostało założone nad jeziorem Texcoco. Według legendy aztecki bóg Huitzilopochtli nakazał mieszkańcom opuścić ich dotychczasowe miejsce zamieszkania, Aztlán, by odnaleźć nowe, bogatsze ziemie i tam założyć nowe miasto. Miało się to stać w miejscu, gdzie zauważą siedzącego na opuncji orła pożerającego węża. Legenda ta została uwieczniona na fladze Meksyku.

5. Pustynia Atakama (Chile)


Pustynia Atakama to jedno z najsuchszych miejsc na świecie. W roku 1971 padało tam po raz pierwszy od czterech wieków.

Pustynia Atakama w Chile
6. Argentavis Magnificem (Argentyna)Argentavis Magnificem największy ptak latający na ziemiNajwiększym ptakiem latającym, jaki kiedykolwiek żył na Ziemi był Argentavis Magnificem, który zamieszkiwał Argentynę około 6 milionów lat temu. Był to ogromny ptak przypominający dzisiejsze kondory o rozpiętości skrzydeł ok. 7 metrów i wadze 120 kg, jak ustalono na podstawie badań skamieniałych szczątków odnalezionych w 1979 roku 160 km na zachód od Buenos Aires.


7. Rio de la Plata (Argentyna)


Kolejną ciekawostką ze świata Ameryki Łacińskiej jest Rio de la Plata. Jest to najszersze estuarium na świecie.

Rio de la Plata Argentyna
8. Amazonka (Brazylia)


Uważa się, że rzeka ta jest najbardziej rwącą rzeką na świecie.

Najbardziej rwąca rzeka na świecie Amazonka w Brazylii
 9. Kolumbijska kawaCiekawostka z Kolumbii

Kolumbia jest drugim na świecie producentem kawy i posiada największe w Ameryce Łacińskiej złoża węgla.10.  Zatoka Meksykańska


Największą zatoką świata jest Zatoka Meksykańska, o powierzchni 1 500 000 km2 z wybrzeżem o długości 4990 km, biegnącym od Cabo Sable (Floryda, USA) do Cabo Catoche (Meksyk).11. Wyspa Wielkanocna (Chile)Wyspa Wielkanocna, zwana również Rapa Nui, znajduje się na Oceanie Spokojnym w odległości 3760 km od Santiago. Została odkryta w roku 1722 i jest znana ze zwróconych ku morzu gigantycznych posągów. Jest to jedno z najważniejszych na świecie ośrodków archeologicznych.


12. Aconcagua, najwyższy szczyt Ameryki Południowej (Argentyna)


Najwyższym szczytem Andów jest Aconcagua znajdujący się w prowincji Mendoza, na zachodzie Argentyny i w pobliżu granicy z Chile.

Wulkan ten mierzy 6960,8 m n.p.m. Mimo że na początku uznano go za wulkan nieaktywny ze względu na znalezione w górnej części materiały, Aconcagua nie jest wygasłym wulkanem.
13.  Ekologia (Paragwaj)Paragwaj jest jednym z niewielu krajów z niezanieczyszczoną biosferą, co stanowi niemałe zaskoczenie dla turystów, podziwiających nietknięte przez człowieka obszary naturalne i ekologicznie zrównoważone. Jest to jeden z najważniejszych przedstawicieli bogactwa naturalnego Ameryki Południowej.

14. Meksykańska Metropolia


Miasto Meksyk jest obecnie uznawane za trzecią aglomerację miejską świata pod względem ludności (zaraz za Tokio i Seulem). Obszar metropolitalny zamieszkuje ponad 21 milionów ludzi.15.Ushuaia, Ziemia Ognista (Argentyna)Ushuaia jest najbardziej wysuniętym na południe miastem na Ziemi. Jest to najważniejsze miasto i zarazem stolica Ziemi Ognistej. Znajduje się tam największa na świecie kolonia pingwinów (licząca prawie milion okazów), jak również wielorybów i słoni morskich.

Kiedy Magellan przeprawiał się przez Ziemię Ognistą, zauważył jaśniejące w ciemności płomienie ognisk rozpalonych przez Indian – i stąd właśnie wzięła się nazwa regionu.

16.  Peru


Nazwa Peru pochodzi z języka keczua i oznacza „obfitość”, przywodząc na myśl dobrobyt epoki inkaskiej.


17. Szczyt Krzysztofa Kolumba (Kolumbia)


Najwyższym szczytem Kolumbii jest Szczyt Krzysztofa Kolumba, który znajduje się w masywie Sierra Nevada de Santa Marta na północy kraju i mierzy 5775 m n.p.m.

18.  Cuzco (Peru)


Miasto Cuzco, położone w dolinie rzeki Huatanay, było dawną stolicą inkaską. Według Inca Garcilaso de la Vegi Cuzco oznacza „pępek świata”. Obecnie miasto niewątpliwie posiada ogromną wartość historyczną i archeologiczną. Ponadto, znajdują się tam przejawy architektury kolonialnej.
19.  Wulkany w MeksykuMeksyk to bez wątpienia obszar wulkaniczny. Jednym ze znanych czynnych wulkanów położonych na terenie kraju jest Popocatépetl, co w języku azteckim oznaczało „dymiącą górę”.20.  Pierwiastki chemiczne (Meksyk)Meksyk jest jednym z głównych światowych producentów srebra, fluoru i strontu.

21.   Odkrycia z San Agustín (Kolumbia)


W regionie San Agustín dokonano niezwykle istotnych odkryć archeologicznych – wykute w skale świątynie, grody, ogromne kamienne posągi bogów w postaciach zarówno ludzkich, jak i zwierzęcych.

22.  Ropa naftowa (Wenezuela)W 1917 roku odkryto w Wenezueli złoża ropy naftowej, przekształcając kraj w jednego z najważniejszych dostawców surowca. Znaczna część złóż znajduje się w okolicach jeziora Maracaibo, dzięki czemu rośnie znaczenie Zatoki Wenezuelskiej w przemyśle naftowym.


23.  Aleja Rivadavia (Argentyna)Aleja Rivadavia w Buenos Aires jest najdłuższą aleją na świecie. Ma ona aż 37 km – rozpoczyna się na Plaza de Mayo w centrum stolicy, a kończy w Moreno, znajdującego się w prowincji Buenos Aires.


24.  Metropolia Buenos Aires (Argentyna)Stolica Argentyny jest dziesiątą pod względem zaludnienia metropolią na świecie z prawie 15 milionami mieszkańców.
25.  Kanał Panamski


Kanał Panamski został otwarty 15 sierpnia 1914 roku i łączy wody Oceanu Atlantyckiego z wodami Oceanu Spokojnego. Stworzenie go skróciło odległości, usprawniło komunikację morską ze wschodem oraz wpłynęło na rozwój ekonomiczny w XX wieku.


26.  Chile


Według etymologii autochtonicznej (aimará) nazwa Chile oznacza „gdzie kończy się ziemia”.27.  Miasto Santiago (Chile)Santiago, stolica Chile, leży u stóp Andów, co z punktu widzenia panoramy daje jej uprzywilejowaną pozycję, jednakże ponosi ona tego konsekwencje z powodu mgły pokrywającej miasto.


28.  Punta Arenas (Chile)


Jednym z miejsc wysuniętych najdalej na południe jest port w Punta Arenas znajdujący się nad Cieśniną Magellana.29.  Wulkany i trzęsienia ziemi (Gwatemala)


Gwatemala znajduje się u wybrzeży Morza Karaibskiego i Oceanu Spokojnego. W kraju tym znajduje się 27 czynnych wulkanów, przez to nazywa się go ziemią wulkanów i trzęsień ziemi.

30.  Rzeka Parana (Argentyna)Rzeka Parana jest drugą, zaraz po Amazonce, rzeką Ameryki Południowej. Jej delta, na którego południowym końcu znajduje się Buenos Aires, mierzy 275 km, a średnia szerokość wynosi 50 km. Rzeka ta składa się z licznych kanałów i nieregularnego nurtu, co często jest przyczyną powodzi.


31.  Jezioro Titikaka (Boliwia)


Jezioro Titikaka jest jednym z największym jezior Ameryki Południowej. Zajmuje 8290 km2 na granicy Boliwii i Peru. Jest najwyżej położonym jeziorem żeglownym na świecie – znajduje się na wysokości 3815 metrów n.p.m.32.  KostarykaKostaryka to kraj Ameryki Środkowej cechujący się bujną roślinnością i bardzo żyzną glebą ze względu na utwardzoną warstwę lawy wulkanicznej.


33.  Wulkan Cayambe (Ekwador)


Najwyższą górą Ekwadoru jest wulkan Cayambe (5878 m n.p.m.)

34.  Plaże Urugwaju


Plaże w Urugwaju można scharakteryzować trzema słowami: renomowane, piękne i popularne.
W Montevideo znajduje się jedna z cieszących się największą renomą plaż – Playa Pocitos.
Natomiast Punta del Este położona na północnym wybrzeżu Urugwaju przyciąga najwięcej turystów.

35.  Ekwadorskie kakao


Kakao pochodzi z Ameryki, natomiast jego ekwadorskie plantacje są uznawane za jedne z najlepszych na świecie.36.  Zanieczyszczenie w MeksykuZanieczyszczenie środowiska jest jednym z najpoważniejszych problemów Miasta Meksyk. Bardzo często poziom zanieczyszczenia powietrza przekraczają dopuszczalne normy. Meksyk jest jednym z najbardziej zanieczyszczających planetę krajów.


37.  5 wygranych Mistrzostw Świata (Brazylia)


Brazylia jest zdobywcą Złotej Nike (lub też Pucharu Julesa Rimeta) dzięki pięciokrotnej wygranej w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej: w Szwecji w 1958 r., w Chile w 1962 r., w Meksyku w 1970 r., w USA w 1994 i w Japonii/Korei Południowej w 2002 roku.

38.  Trzecia Wyprawa Kolumba (Wenezuela)


Pierwszymi ziemiami na stałym lądzie na terenie Nowego Świata, które zauważył i gdzie zacumował Kolumb są tereny obecnego miasta Cumaná, stolicy stanu Sucre, na wschodzie Wenezueli. Niestety nie ma pewności co do daty przybycia Kolumba, ponieważ według tradycji i historii miało to miejsce podczas trzeciej wyprawy, jednakże są również autorzy, którzy uważają, iż stało się to już w 1494 roku, czyli podczas drugiej z wypraw.

39.  Jezioro NikaraguaJest to największe jezioro w Ameryce Środkowej o powierzchni 8150 km 2, na którym znajduje się ponad 400 wysp. W jeziorze tym żyją endemiczne gatunki zwierząt pierwotnie morskich, które przystosowały się do środowiska słodkowodnego.

40.  Ziemia bananowa (Honduras)Honduras jest nazywany „Republiką bananów”, ponieważ, mimo że dysponuje różnorodnymi zasobami naturalnymi, 65% ludności pracującej zajmuje się uprawą bananowców.
Roczna produkcja sięga ponad 1,5 mln ton bananów uprawianych na 70 000 hektarach.
  


41.  Salwador


Jest to najmniejsza z republik Ameryki Środkowej. To kraj pełen wulkanów, przez co również i trzęsień ziemi, które dotykają często leżącą u stóp wulkanu stolicę kraju, San Salwador.42.  Lateks (Belize)Belize jest jednym z krajów eksportujących lateks – główny surowiec do produkcji gumy do żucia.
43.  Wierzenia, mity i legendy Ekwadoru


W Ekwadorze istnieje wiele wierzeń, mitów i legend. Na Placu Katedralnym, w samym centrum Cuenki, sprzedaje się niezliczoną ilość uzdrawiających produktów, ziół, mikstur, maści, a nawet „psa-uzdrowiciela” z astmy, a także pochodne z drzewa „Krew Smoka”, która, jak mówią, jest w stanie uleczyć wszystko.
44.  Cuenca (Ekwador)Mówi się, że Cuenca, stolica prowincji Azuayes, jest jednym z najbardziej religijnych miast w Ekwadorze.
W większości domów wisi mały krzyż na drzwiach lub też przy suficie, by Bóg chronił dom od złego. Taksówkarze zawsze mają przy sobie krzyżyki i obrazki przeróżnych świętych, natomiast w niektórych sklepach pracownicy obsługują klientów z różańcem w ręce, z którym się nie rozstają.
W krótkim czasie można zwiedzić znajdujących się w mieście 12 kościołów.


45.  Montevideo (Urugwaj)


Urugwaj, zaraz po Surinamie, jest najmniejszym niepodległym państwem Ameryki Południowej. Stolica Urugwaju, Montevideo, została założona 24 grudnia 1726 roku. Na początku mieszkało tam zaledwie 20 rodzin z Galicji i Wysp Kanaryjskich, które przybywały z Hiszpanii oraz 7 rodzin, które przeprowadziły się z Buenos Aires.

46.  Plemiona (Surinam)


Surinam znany jest także pod nazwą Gujany Holenderskiej. Na terenie kraju mieszkają aborygeni z plemienia oayanna, którzy są bezpośrednimi potomkami dzikich plemion karaibskich Indian.
47.  Rzeka Pilcomayo (Paragwaj)Najdłuższym dopływem rzeki na świecie jest rzeka Pilcomayo (1609 km długości). Jest to dopływ rzeki Paragwaj.

48.  Brasilia


Brasilia, stolica Brazylii, jest zbudowana na planie krzyża, a przy największych alejach znajdują się główne budynki urzędowe. Brasilia została zaprojektowana w 1950 roku, a zainaugurowana w 1960.49.  Brazylijskie minerały


Brazylia jest jednym z najważniejszych producentów minerałów, takich jak kryształ górski, kwarc czy mika.


50.  Huragan (Belize)

Belize jest regionem nadbrzeżnym często narażonym na huragany.
51.  Gujana


Wcześniej była to kolonia brytyjska znana jako Gujana Brytyjska. Nazwa pochodzi z języków autochtonicznych i oznacza Ziemia Wód”. 


52.  Wyspa Marajó (Brazylia)
Jest to największa wyspa rzeczna położona w ujściu Amazonki i otoczona słodką wodą. Jej powierzchnia wynosi 40 100 km2, natomiast razem z pobliskimi wysepkami tworzącymi archipelag jest to aż 49 602 km2.źródło tekstu i zdjęć: https://listas.20minutos.es/lista/sabias-que-55-curiosidades-de-paises-de-latinoamerica-287691/, http://blog.bluesky.pl/wp-content/uploads/2014/08/Boliwia-salar.jpg 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się nasz post, pozostaw po sobie jakiś ślad w postaci komentarza, będzie nam bardzo miło :) Pozdrawiamy i zapraszamy Cię do nas ponownie!

PAMPA - smak Argentyny w centrum Wrocławia

  Mamy pełno pomysłów, raczej jesteśmy spontaniczni i bardzo staramy się, aby w naszym życiu nie zadomowiła się nuda. Czasami trudno za nami...