15 lutego

Vamos: rock, latino, cumbia, folk i wpływy Beatlesów na nowej płycie zespołu SiriloKiedy nie wiem, czego warto posłuchać - czyli jak odkryłem muzykę z Urugwaju


Nie macie czasami tak, że chcielibyście posłuchać czegoś innego? Mimo całego dysku plików mp3, tysiąca utworów na iPodzie, dostępu do YouTube’a czy Spotify wszystko wydaje się oklepane i najlepiej, żeby ktoś Wam coś podesłał, zaproponował, no i żeby nie było to coś, co za dwa dni będzie lecieć w każdym radiu, a połowa sąsiadów ustawi sobie to jako dzwonek w telefonie. Z drugiej jednak strony, to właśnie radio najlepiej spełnia rolę dostarczyciela nowych brzmień.

Sirilo logoMuzyczne nowości zza oceanu


Postanowiłem połączyć oba te punkty widzenia i przeniosłem obszar poszukiwań za ocean. Tak trafiłem do Urugwaju. Jednym z utworów, który zapadł mi w pamięci jest Hacia Adelante miejscowej grupy Sirilo. Posiada wszystkie elementy typowe dla muzyki popularnej: łatwą do zapamiętania melodię, charakterystyczne brzmienie gitary, przebijającą się basówkę a także pełną energii perkusję. Dlaczego więc nie tylko wróciłem do tego akurat utworu, ale nawet pokusiłem się o poszukanie innych nagrań zespołu?

Sirilo - sesja Vamos

„Vamos" - płyta inna niż wszystkie


Tym, co od samego początku odróżniało Hacia Adelante od innych piosenek jest melodia rozpisana na dwa głosy w sposób, który nadaje jej niepowtarzalny charakter. Już po 15 sekundach wiedziałem, że trafiłem na coś innego. Poszukałem zatem informacji na temat zespołu. Sirilo został założony w 2010 roku w Montevideo przez basistę Nicolása Lópeza, który do współpracy zaprosił Bruno Tongolę i Diego Matturro (obaj to wokaliści, którzy grają również na gitarach), Ernesto Aime (perkusja), Alvaro Nuñeza (instrumenty perkusyjne). Styl oparty jest na urugwajskiej muzyce pop, do której dodają elementy innych gatunków, od muzyki latynoskiej po rock. Słychać to w pozostałych utworach płyty „Vamos”, z której właśnie pochodzi Hacia Adelante.

Vamos - okladka
Vamos, Sirilo

Jak się okazało „Vamos” to druga płyta zespołu. Wydana została w 2014 roku przez wytwórnię Bizarro Records. Gdybym miał określić ją jednym słowem, to wybrałbym „kontrast”. Każdy z utworów posiada inny charakter, co odzwierciedla sytuację w zespole. Warto wspomnieć, że muzycy wywodzą się z różnych stylów i te elementy próbują wpleść podczas pracy nad nowymi kompozycjami. To zresztą, jak mawiają członkowie Sirilo, jest najtrudniejszy, ale przy tym najciekawszy etap tworzenia.

Między cumbią a The BeatlesTe wpływy są wyraźne w każdym niemal utworze. Rytmiczny podkład w Lo Que Se Ve oraz śpiew rozpisany na głosy nawiązuje stylem do The Beatles. Podobnie jest w Lola & Telma, gdzie dodatkowo partia instrumentów dętych przywodzi na myśl Penny Lane. W utworze Azaleas, ciężkie brzmienie gitary jest kontrastem dla spokojnej linii wokalu o miękkim brzmieniu niczym w The One I Love amerykańskiej grupy R.E.M. Wpływy tego samego zespołu widać w utworze Descansar. Wyrazisty przejmujący głos wokalisty, niczym w Everybody Hurts, duży pogłos, zwłaszcza podczas sola gitary wprowadza dźwiękowy zamęt. Powstaje chaos, od którego warto odpocząć, do czego nawołuje tytuł (descansar z hiszp. odpoczywać). Zupełnym przeciwieństwem jest utwór Mar al Norte, utrzymany w rytmach afrokubańskich, gdzie górują zmiany pulsu z dwu- na trójdzielny, a delikatne dźwięki gitary dodają jazzowego klimatu, w którym wyraźnie dominuje głos wokalisty.Sirilo - nagrania

Płyta „Vamos” zawiera 14 utworów, a ostatnim jest Sol De Enero, w którym wszystkiego jest po trochu. Odważna forma, zaskakujące zmiany harmonii, mieszanie trybu dur i moll, nieregularna forma, co stwarza wrażenie, jakby płyta przeskakiwała. Przez moment pojawia się gitara z dodanym efektem, następnie wszystko cichnie i pozostaje śpiew na głosy w folkowym, andyjskim stylu, by po chwili sekcja perkusyjna powróciła z rytmami latino. Ten utwór ma wiele małych części, z których każda jest zupełnie inna. Ma to jednak swój urok. Taka, zresztą, jest cała płyta - bardzo różnorodna, jednakże kilka spójnych elementów nadaje całości oryginalny i logiczny kształt, któremu dodatkowego uroku dodaje silny urugwajski akcent wokalisty.Koniecznie odwiedźcie stronę zespołu lub ich profil na Facebooku.


LemanWszystkie zdjęcia, opublikowane za zgodą zespołu, pochodzą z ich oficjalnego profilu na Facebooku.

12 komentarzy:

 1. Zupełnie nie znam tamtejszych klimatów muzycznych - ale w sumie jestem otwarta na różne gatunki, więc z przyjemnością posłucham :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie bardzo się cieszymy, że udaje nam się propagować muzykę z Ameryki Łacińskiej :) A jakiego typu muzyki słuchasz najczęściej?

   Usuń
 2. Lubię na YT wyszukiwać nowych zespołów i dzięki temu trafiłam na mnóstwo świetnej, choć w Polsce nie znanej raczej :D Tego zespołu też chętnie posłucham, bo to moje klimaty :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, czasem można odnaleźć tam prawdziwie skarby :)

   Usuń
 3. Nie znam tego zespołu, ale chętnie posłucham, to że czegoś nie znam, nie musi oznaczać, zamykania się na nowości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie! Staramy się właśnie dlatego wyszukiwać takie perełki, żeby trochę rozpowszechnić muzykę z tamtej części świata u nas :)

   Usuń
 4. Na pewno posłucham w weekend. Odsłuchałem tyle płyt, ale nigdy nie słuchałem muzyki z Urugwaju.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło nam w takim razie, że mogliśmy podsunąć coś nowego :)

   Usuń
 5. Nie są to moje muzyczne klimaty, ale... może powinnam się przemóc i posłuchać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszamy! Czasem warto, bo można się przyjemnie zaskoczyć :)

   Usuń
 6. kurcze brzmi to bardzo interesująco. Muszę sprawdzić. Ja poznałem że muzyka z YouTube bez internetu to nie wszystko w momencie kiedy pojechałem do Hiszpanii i zobaczyłem Flamenco I posłuchałem ich muzyki na żywo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oo tak, zdecydowanie! Muzyka na żywo to kompletnie inna bajka :)

   Usuń

Jeśli spodobał Ci się nasz post, pozostaw po sobie jakiś ślad w postaci komentarza, będzie nam bardzo miło :) Pozdrawiamy i zapraszamy Cię do nas ponownie!

PAMPA - smak Argentyny w centrum Wrocławia

  Mamy pełno pomysłów, raczej jesteśmy spontaniczni i bardzo staramy się, aby w naszym życiu nie zadomowiła się nuda. Czasami trudno za nami...